Bezpieczeństwo

Ciężki czasy dla cyberprzestępców. Flowberg IT radzi jak się bronić

Firmy coraz częściej padają ofiarą przestępstw. Cyberprzestępstw. Policja nie przyjmuje już głównie zgłoszeń o skradzionych częściach samochodów. Najczęstszym przestępstwem jest… oszustwo. I to w Internecie.

Flowberg IT przestrzega przed słabymi hasłami

Ludzie mają tendencję do tworzenia haseł, które są zdecydowanie za słabe. Żeby łatwiej je zapamiętać, korzysta się z pełnych polskich słów, co najwyżej połączonych z cyfrą. Jest to zdecydowanie złe zachowanie, które prowadzi do bardzo dużego zagrożenia dla sprzętu. Kreowanie haseł powinno w tym przypadku stać się zadaniem osób wyższych hierarchią, a same hasła mogą być zapisane w formie fizycznej i być w posiadaniu pracownika oraz jego przełożonego. Rozwiązaniem, które pozwala na zarządzanie silnymi hasłami tylko przez pracownika, są tzw. menedżery haseł. Tego typu programy (np. LastPass, 1Password) pozwalają na generowanie bardzo złożonych haseł, które różnią się dla każdego zakładanego konta. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik musi zapamiętać tylko jedno, silne hasło, które otwiera „sejf” zawierający wszystkie pozostałe”

– czytamy na witrynie Flowberg IT – https://flowbergit.pl

Wyłudzanie danych

„Pracownicy nierzadko korzystają z internetu w pracy w celach rozrywkowych. Potrafi to stanowić potrzebną odskocznię od pracy, jednakże w kontekście cyberbezpieczeństwa potrafi być dużym zagrożeniem. Mowa tutaj o stronach, które podszywając się pod znane i często używane strony internetowe, mają na celu wyłudzić dane, co jest niebezpiecznie w przypadku osób prywatnych, a w przypadku danych firmowych może zakończyć się prawdziwą katastrofą. To samo tyczy się korzystania ze skrzynki mailowej, na którą mogą przychodzić wiadomości zawierające SPAM lub podejmujące próbę phishingu. W tej kwestii najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie przeszkolenie pracowników z zakresu bezpieczeństwa IT”

– piszą o phishingu eksperci z Flowberg IT.

Przypadkowo utracone dane

„Bardzo istotne z perspektywy wykonywanej pracy jest dbanie o odpowiednie zapisywanie jej wyników. O ile większość programów oferuje obecnie funkcję automatycznego zapisu, tak część z nich nadal wymaga wykonania tej czynności manualne. Warto na to uczulić pracowników, ponieważ może to się wiązać z utratą postępu nad danym zadaniem, co przekłada się bezpośrednio na straty dla firmy. Rozszerzeniem tej odpowiedzialności powinno być okresowe archiwizowanie plików z komputera, czyli tworzenie tzw. backupu, który pozwala na odtworzenie utraconych przypadkowo plików”

– informują informatycy z Flowberg IT.

Tak więc te trzy obszary warto sobie wziąć do serca.

AD/Biznes24/fot. Flowberg IT

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *